Bebek Ne kadar Su İçer ? Bebekler ne kadar Su içmeli ?

Su .! Hayatımızdaki en önemli sıvı.Biz insanların en önemli gıdası oksijenden sonra elbette sudur.Yemek yemeyen bir insan haftalarca hayatta kalabilir.Ama su içmeyen insan en fazla bir kaç gün içerisinde ölür gider.Yeni anneler ise minnoş bebeklerinin ne kadar su içmesi gerektiği konusunda merak etmektedirler.Peki Bebekler ne kadar su içmeli ? Bebek ne kadar su tüketir ? Bebeğime ne kadar su içirmeliyim ? İşte bu makalemizde sizlere bebeğinizin ne kadar su tüketmesi gerektiği hakkında yardımcı olacağız.

6 Aylık ya da daha küçük bebekler ne kadar su içmeli ?

Eğer bebeğiniz sizi üzmüyor ve annesinin sütü ile besleniyor ise , ilk 6 ay boyunca anne sütü ona yeterli olacaktır.Su içmesine gerek yoktur.Anne sütü %90 sudan meydana gelmektedir.Bu nedenle bebeğinizin susadığını düşünerek ona su vermenize gerek yoktur.Su içerisinde bulunan tüm gereksinimleri anne sütü ile alır.Yani anne sütü içerisinde bulunan mineraller ve besinler bebeğinizin gelişimi için yeterlidir.6 aydan daha küçük olan bebeklere su verilmesine gerek yoktur.Annesinden aldığı besin ona zaten yeter.

Ama eğer mama ile besleniyorsa ne olacak ? diye sorduğunuzu duyar gibiyim.Aynı durum mama ile beslenen bebekler için de geçerlidir sevgili Anneler.Çünkü mama yaparken yine %90 su kullanılmaktadır.Bu durumda bebişlerinizin su ihtiyacı mama ile giderilmiş olur.

Peki 6 aydan Büyük bebekler ne kadar su içmeli ?

Bebeğinizin 6 aylık ya da daha büyük olması bir tarafa , daha çok boyu , kilosu ve havanın ne kadar sıcak olup olmadığına bağlı olarak değişebilir.Yani 6 aydan büyük olan bir bebek sahibi iseniz,bebeğinize günlük 150 ile 500 ml arası su içirebilirsiniz.

Eğer 6 aydan büyük olan bebeğiniz 150 ml ile 500 ml arası suyu içtikten sonra halen istiyorsa , ona daha fazla su verebilirsiniz.Ama bebeğin midesi dolmuş olur ve acıkmaz.Eğer bebeğiniz ısrarla su içmiyor ise , ona günlük olarak verdiğiniz çorbaların falan içerisine bol miktarda su katmalısınız.Bazı bebekler inatçıdır.Suyu sevmezler.Çünkü suyu tanımlayamazlar.

Bu gibi bebeklerde gıdaların içerisine ek olarak bol miktarsa su katarak , bebeğinizin günlük su ihtiyacını karşılamalısınız.Bebeğinizi su içmek için asla zorlamayın.Çünkü bir bebek susadığı zaman istese de istemese de su içeçektir.Ancak,elbette bebişinizin günlük su ihtiyacını karşılamak durumundasınız.Bebeklerde su tüketimi oldukça önemlidir.Yeni annelerin bu duruma dikkat etmesi gerekir.Bebeklerde su eksikliği çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir.Bebeklerde su içme miktarı hakkındaki yazımız hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi yorumlarda bizlere bildirebilirsiniz.Soru ve görüşlerinizi alalım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*