Nanoteknoloji Nedir ? Kullanım Alanları Nelerdir ?

Kökeni yunanca olan ve cüce anlamında kullanılan kelimenin anlamı Nano’ dur.Bir Nanometre ( nm ) metrenin milyarda biri kadar uzunluğa sahip olması ile beraber aynı zamanda milimetreninde milyonda biri anlamına gelir.

Genel olarak nanometre insan saç teli ile kıyaslama yapılır.Nanometre ise insan saç telinin on binde biri kadar kalınlığa sahiptir.Saç kılınızın seksen binde biri büyüklüğünde parçacıkları ifade eder.

Nanoteknoloji Nedir ?

Nanoteknoloji,moleküllerin ve atomların en küçük birimlerini ifade eder.Nanoteknoloji ila maddeleri atomik boyutları ile kontrol ederiz.Atom üstüne atom koyularak yeni maddeler üretmek ve zaten var olan mevcut maddelerin moleküler yapısını değiştirmek için Nanoteknoloji kullanır.Örnek vermemiz gerekirse,doğada bulunan atomik maddelerin dizimleri taklit edilebilir yada kopyalanabilir ise,değişik bir çok madde elde edilebilir.Bilim adamlarının bu düşüncesi üzerine Nanoteknoloji ile ilgili araştırmalar ve ilgi oldukça yoğunlaşmış durumdadır.Buna da örnek vermemiz gerekirse mesela kömür maddesi Nanoteknoloji ile elmas olabilir.!

Nanoteknoloji Nerelerde Kullanılabilir ?

Nanoteknolojiye olan bu ilgi ile alanıda oldukça genişlemiştir.Araştırmalar neticesinde Nanoteknoloji şu anda kimya,fizik,elektronik ve bilgisayar gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.Ayrıca biyoloji ve Tıp alanında olağan üstü gelişmelere sebep olmuştur.Son hız ile ile gelişen harika bir teknoloji türüdür.Biz belki göremeyiz ama , gelecek tarihlerde çok mükemmel şeylere imza atacağı kaçınılmaz görünüyor.!

Nanotekonloji’nin tıbbi olarak ilerleyiş göstermesi ile gelecekte bu teknoloji sayesinde mikroskobik aygıtlar üretilecek ve insan yapısı üzerinde tıpkı bir doktor gibi uzman tedavisi uygulayacaktır. Nano boyuta sahip yapıların fiziksel özelliklerini anlaşılması ile yeni bir nanoskopik dünya ile bir köprü kurulabilir.
Nanomateryallerin üretimi ile birlikte çok daha dayanıklı ulaşım araçları ve kirlenmeyen, paslanmayan eşyalar;hatta kendi kendini temizleyen giysiler üretilebilecektir.

Nanoteknoloji sayesinde gelecekte şu an çözülemeyen bir çok sorun çözülecektir.Örneğin , su kaynaklarının tükenmesi ile ilgili problemler çözümlenecek ve Nanoteknoloji sayesinde yeni kaynaklar elde ediebilecektir.Çağımızın en büyük ve en önemli teknolojisi olarak Nanoteknolojiyi örnek gösterebiliriz.Bilim adamları tarafından yakın tarihte insan vücudunda çalışabilen biyolojik ve farmolojik bilgisayarlar Nanoteknoloji sayesinde hayata geçirilebilir.

Nanoteknolojinin Hayatımıza Etkileri Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Nanoteknoloji ile gelecekte insan hayatında inanılması güç ama oldukça faydaları değişimler meydana gelecektir.Mesela herkesin kendi arabasını , kendi bilgisayarını üretebildiği bir çağ düşünebiliriz.Bu cihazlara komut sistemi ile emir verebildiğimizi ve yönetebildiğimizi de düşünebiliriz. Atomların sonsuz kere tekrar tekrar dönüştürülebilir olması ile birlikte sermayeler, para birimleri, ticaret hayatı ne şekilde şekillenir.İnsanlarımız elbette bunları da merak etmektedirler.Nanoteknoloji ile bilim adamlarının zeka ve hayal dünyası bir araya geldiğinde,nanoteknoloji ve atomlar ile belki de doğa üzerinde taklit edilemeyen hiç bir madde kalmayacak. Maddelerin nano dünyalarının makro dünyalarından çok daha değişik ve farklı olduğunu ele aldığımız zaman kimyasal birçok reaksiyonun da haliyle açığa çıkma olasılığı doğmuş olacaktır. Genel olarak düşündüğümüz zaman , nanoteknoloji kullanım alanları oldukça genişleyecek ve dünya bambaşka bir hale bürünecektir.Nanoteknoloji alanları , şu anda çok merak konusu olduğu için oldukça ilgi çekmiş ve üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

Nanoteknolojinin Yararları Nelerdir?

Çok az maliyetler ile daha kaliteli ve daha fazla üretim yapılabilir.İnsanlar üzerinde harika bir yaşam kaliteli artışına sebep olabilir.Zaman ve maliyet kaybını minimum seviyelere çekerek , üretimi olağan bir şekilde hızlandırabilir.Ülkemizde Nanoteknoloji anabilim dalı olarak kullanılan lens kameralar , nanoteknolojik piller , elektron mikroskopu,500.000 GB Mp3 Cd ‘ ler,varis çorapları gibi ürünler bulunmaktadır.Nanoteknoloji amaçları daha da genişletilerek gelecekte çok daha fazla üretime sebep olacak ve yaşam standartlarını mükemmeliyet seviyesine çekecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*